Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje aparatów ultrasonograficznych?

Jakie są rodzaje aparatów ultrasonograficznych?

Badania ultrasonograficzne, znane również jako USG, stały się nieodłączną częścią diagnostyki medycznej. Dzięki nim lekarze mogą ocenić stan narządów wewnętrznych, przebieg ciąży czy wykryć ewentualne zmiany patologiczne. W związku z różnorodnością zastosowań ultrasonografii, na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów ultrasonograficznych. W artykule przedstawiamy cztery główne typy tych urządzeń oraz ich zastosowanie w praktyce medycznej.

Rodzaje i charakterystyka aparatów ultrasonograficznych

Aparaty ultrasonograficzne stacjonarne to najbardziej powszechnie stosowane urządzenia tego typu w placówkach medycznych. Są to duże, ciężkie maszyny, które zazwyczaj umieszcza się na specjalnych wózkach. Charakteryzują się wysoką jakością obrazowania, szerokim zakresem funkcji oraz możliwością podłączenia różnych sond do badania wielu narządów i struktur ciała. Aparaty te są wykorzystywane w diagnostyce różnych dziedzin medycyny, takich jak ginekologia, kardiologia, urologia czy radiologia.

Aparaty ultrasonograficzne przenośne są mniejsze i lżejsze od stacjonarnych, co sprawia, że można je łatwo przenosić między gabinetami czy nawet placówkami medycznymi. Ich jakość obrazowania jest nieco niższa niż w przypadku aparatów stacjonarnych, ale nadal wystarczająca do przeprowadzenia większości badań. Aparaty przenośne są szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy pacjent nie może być przewieziony do specjalistycznej pracowni ultrasonograficznej, na przykład w oddziałach intensywnej terapii czy na salach operacyjnych.

Aparaty ultrasonograficzne kieszonkowe to najmniejsze i najlżejsze urządzenia tego typu. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że można je nosić w kieszeni czy torbie lekarskiej, co jest niezwykle wygodne dla lekarzy wykonujących wizyty domowe czy pracujących w terenie. Jakość obrazowania jest niższa niż w przypadku aparatów stacjonarnych i przenośnych, ale wystarczająca do oceny podstawowych parametrów badania.

Aparaty ultrasonograficzne specjalistyczne to urządzenia dedykowane do badania konkretnych narządów czy struktur ciała. Przykładem takich aparatów są echokardiografy, służące do badania serca i układu krążenia. Charakteryzują się one wysoką jakością obrazowania oraz specjalistycznymi funkcjami, takimi jak doppler czy elastografia, które pozwalają na szczegółową analizę badanych struktur. Aparaty specjalistyczne są wykorzystywane przez lekarzy wąskiej specjalizacji, takich jak kardiolodzy czy radiolodzy.