Artykuł sponsorowany

Jakie są właściwości helu i do czego jest wykorzystywany?

Jakie są właściwości helu i do czego jest wykorzystywany?

Hel to nie tylko gaz, który pozwala balonom unosić się w powietrzu. Jego niezwykłe właściwości sprawiają, że jest wykorzystywany w różnych dziedzinach życia. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, jakie są właściwości tego gazu i do czego jeszcze może być wykorzystany? 

Właściwości helu - dlaczego balony unoszą się w powietrzu

Hel to drugi najlżejszy pierwiastek chemiczny po wodorze. Jego masa cząsteczkowa wynosi zaledwie 4 u (jednostka masy atomowej), co sprawia, że jest około 7 razy lżejszy od powietrza. Dzięki temu, gdy napełnimy balon helem, staje się on lżejszy od otaczającego go powietrza i zaczyna się unosić. Hel jest również niepalny i nie reaguje chemicznie z innymi substancjami, co czyni go bezpiecznym do użytku.

Napełnianie balonów helem w Brzegu - jak to działa

Napełnianie balonów helem w Brzegu to specjalność jednej z lokalnych firm. Balony z helem są popularne na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych, takich jak urodziny, wesela czy eventy firmowe. Proces napełniania balonów helem polega na umieszczeniu ich na specjalnym zaworze, który jest podłączony do butli z gazem. Następnie hel jest wpuszczany do balonu, a jego ilość regulowana jest za pomocą zaworu. Po napełnieniu balon zostaje zamknięty i gotowy do użytku.

Hel w przemyśle - zastosowania w medycynie i technologii

Hel nie jest wykorzystywany jedynie do napełniania balonów. Jego unikalne właściwości sprawiają, że znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. W medycynie hel jest używany jako składnik mieszanek oddechowych dla osób cierpiących na choroby płuc, takie jak astma czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Dzięki swoim właściwościom hel zmniejsza opór powietrza w oskrzelach i ułatwia oddychanie. W technologii hel jest wykorzystywany jako środek chłodzący w urządzeniach takich jak magnetyki rezonansu jądrowego (MRI) czy akceleratory cząstek.

Hel w przemyśle kosmicznym - od balonów do rakiet

Jednym z najbardziej spektakularnych zastosowań helu jest przemysł kosmiczny. Ze względu na swoje właściwości, hel jest wykorzystywany jako środek chłodzący w silnikach rakietowych. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie bardzo niskich temperatur, niezbędnych do skroplenia paliw rakietowych, takich jak wodór czy tlen. Hel jest również stosowany jako gaz wypełniający balony meteorologiczne oraz balony stratosferyczne, które służą do badań atmosfery i przestrzeni kosmicznej.