Artykuł sponsorowany

Probówki laboratoryjne i ich rodzaje

Probówki laboratoryjne i ich rodzaje

Probówki laboratoryjne to nieodłączny element każdego laboratorium, niezależnie od jego specjalizacji. Wykorzystywane są zarówno w badaniach naukowych, jak i diagnostyce medycznej czy przemyśle chemicznym. W zależności od potrzeb istnieje wiele rodzajów probówek, które różnią się między innymi materiałem wykonania, kształtem czy pojemnością.

Materiały używane do produkcji probówek

Probówki produkowane są z różnych materiałów, które mają wpływ na ich właściwości oraz zastosowanie. Najbardziej popularne są te wykonane ze szkła borokrzemianowego, które charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie chemikaliów oraz temperaturę. Szkło borokrzemianowe jest również bardzo twardym i przezroczystym materiałem, co ułatwia obserwację próbek. Inny rodzaj szkła stosowany w probówkach to szkło sodowo-wapniowe, które jest mniej odporne na działanie chemikaliów, ale za to tańsze w produkcji. Oprócz szkła probówki laboratoryjne mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen czy polistyren. 

Kształty i pojemności probówek

Probówki występują w różnych kształtach, które wpływają na ich funkcjonalność. Najbardziej popularnym kształtem jest cylindryczny, który umożliwia łatwe mieszanie próbek poprzez wstrząsanie probówką. Inne kształty to stożkowe, które ułatwiają odwirowywanie próbek, czy też kuliste, stosowane głównie w badaniach chemicznych. Pojemności probówek również są zróżnicowane - od małych, o pojemności kilku mililitrów, aż po duże, mogące pomieścić nawet kilkaset mililitrów substancji. Dobór odpowiedniej pojemności probówki zależy od ilości próbki oraz celu badania.

Specjalistyczne rodzaje probówek

W zależności od potrzeb badawczych istnieją również specjalistyczne rodzaje probówek. Jednym z nich są probówki próżniowe, które posiadają zamknięcie hermetyczne i są wykorzystywane do pobierania próbek krwi czy innych płynów ustrojowych. Dzięki próżni wewnątrz probówki możliwe jest automatyczne napełnienie jej próbką bez konieczności stosowania strzykawki. Kolejnym rodzajem są probówki jałowe, przeznaczone do badań mikrobiologicznych, które są sterylne i wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Warto również wspomnieć o probówkach do odwirowywania, które są wykonane z materiałów odpornych na działanie sił odśrodkowych oraz probówkach z podziałką, ułatwiających dokładne odmierzanie próbek.